Τα κάλαντα της Άνοιξης

Μάρτιος 2022

ta kalanta 01

Οι μαθητές της Β΄ τάξης ταξιδεύουν στο παρελθόν και γνωρίζουν τη λαϊκή μας παράδοση. Γίνονται μικροί λαογράφοι, ανακαλύπτουν και αναβιώνουν έθιμα του παρελθόντος. Μελετούν, από το Ανθολόγιο, το ποίημα «Χελιδόνισμα», το τραγουδούν και δημιουργούν τα δικά τους χελιδόνια. Διάβασαν και τραγούδησαν τα Κάλαντα της Άνοιξης, ένα έθιμο που αναβιώνει στις μέρες μας σε πολλά μέρη της Ελλάδας.

ta kalanta 02

Κρατώντας τα χελιδόνια που έφτιαξαν, τραγούδησαν τα κάλαντα στους μαθητές του σχολείου για να αναγγείλουν το τέλος του χειμώνα και την αρχή της Άνοιξης. Οι μελωδικές φωνούλες τους γέμισαν το σχολικό χώρο και σκόρπισαν μελωδική, χαρούμενη, ανοιξιάτικη νότα. Η δράση τους μετέδωσε χαρά, ενθουσιασμό, ελπίδα κι αισιοδοξία.