Οι οργανούληδες πάνε στο δημοτικό σχολείο

ΙΔΡΥΜΑ ΩΝΑΣΗ

Την Τετάρτη 10 Μαΐου τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας μαζί με άλλα παιδιά από δημοτικά της Ελλάδας και της Γερμανίας, συμμετείχαν σ’ ένα εκπαιδευτικό WEBINAR του ιδρύματος ΩΝΑΣΗ.

Με απλά λόγια και τους χαρακτήρες των <<Οργανούληδων>>, μίλησαν για το σώμα τους και πως να το φροντίζουν. Επίσης, έμαθαν τον τρόπο που η δωρεά οργάνων κάνει τον κόσμο μας καλύτερο.

Συζητήθηκαν θέματα όπως:

• Ποια είναι τα βασικά όργανα στο ανθρώπινο σώμα;
  • Που βρίσκονται;
  • Ποια είναι η λειτουργία τους;
  • Πώς τα διατηρούμε υγιή;
  • Πώς ένας άνθρωπος μπορεί να βοηθήσει έναν άλλον άνθρωπο μέσα από μία μεταμόσχευση;
  • Ένας γιατρός μπορεί να αντικαταστήσει ένα όργανο, όταν αυτό δε λειτουργεί σωστά;

Αυτές οι δύσκολες ερωτήσεις γίνονται εύκολες και διασκεδαστικές ιστορίες μέσα από τους χαρακτήρες των <<Οργανούληδων>>, που σχεδιάστηκαν ειδικά για τα παιδιά και μπορούμε να τους <<συναντήσουμε>> στο εκπαιδευτικό υλικό που συμπεριλαμβάνεται στις δράσεις και στις παρεμβάσεις των προγραμμάτων Πρωτοβάθμιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας.